6.  » МИТРОВДАНСКО МОЛИТВЕНО САБРАЊЕ У НЕВЕСИЊУ 8. НОВЕМБРА

МИТРОВДАНСКО МОЛИТВЕНО САБРАЊЕ У НЕВЕСИЊУ 8. НОВЕМБРА

02.11.2021. | Вијести

Светом архијерејском литургијом, ломљењем славског колача, поменом и полагањем цвијећа на спомен обиљежја у Невесињу ће у понедјељак, 8. новембра бити обиљежене Митровданске битке, Дан општине Невесиње и крсна слава Борачке организације Републике Српске. Вече уочи Митровдана у Дому културе уз пригодан пратећи програм биће промовисана књига Предрага Лоза “Одсудна одбрана”, драгоцјено свједочанство о судбоносним данима новембра 1992. и 1994. године када је сачувана источна Херцеговина. Више удружења добровољних давалаца крви и Општинска борачка организација током ове седмице најавили су велику акцију даривања драгоцјене течности.

Митровданско молитвено сабрање почеће у 9 часова светом архијерејском литургијом у Цркви Светог Вазнесења Христовог у Невесињу коју ће служити епископ захумско-херцеговачки и приморски Димитрије уз саслужење свештенства. У порти Саборног храма биће обављен славски обред.

Након тога планирано је полагање цвијећа на Спомен костурницу на Гвозду, Споменик Новице Гушића и Споменик слободе на централном градском тргу.

У Спомен соби биће служен помен погинулим борцима у Отаџбинском рату, а обраћање званичника биће обављено код Споменика слободе.

Митровданске свечаности организују Одбор за његовање традиције ослободилачких ратова Владе РС, Борачка организација РС и Општина Невесиње.

Свети Димитрије се са посебним поштовањем обиљежава у Невесињу, а 8. новембар је датум за који су везане најсвјетлије странице историје овог краја. Невесињцима су остале у сјећању митровданске офанзиве из 1992. и 1994. године када су припадници Невесињске бригаде показали несвакидашње јунаштво и храброст и одбранили народ и територију. Бранећи своја огњишта том приликом погинула су 64 српска борца.

За величанствену побједу над вишеструко бројнијим непријатељем Невесињска бригада је прва у РС одликована Орденом Немањића.

ПРОГРАМ ОБИЉЕЖАВАЊА МИТРОВДАНА

Недјеља , 7. новембар

19:00 Дом културе „Небојша Глоговац“:

Промоција књиге ОДСУДНА ОДБРАНА – Митровданске офанзиве на источну Херцеговину 1992. и 1994. године аутора Предрага Лоза

Понедјељак, 8. новембар

09:00 Света архијерејска литургија у Саборном храму у Невесињу

11:00 Помен погинулим борцима и полагање цвијећа у Спомен соби на Гвозду

11:30 Полагање цвијећа код Споменика Новици Гушићу

11:45 Полагање цвијећа и обраћање званичника код Споменика слободе на централном градском тргу