6.  » ПОЧЕЛО ИСТРАЖИВАЊЕ ДИОНИЦЕ РИМСКОГ ПУТА КРОЗ НЕВЕСИЊСКО ПОЉЕ

ПОЧЕЛО ИСТРАЖИВАЊЕ ДИОНИЦЕ РИМСКОГ ПУТА КРОЗ НЕВЕСИЊСКО ПОЉЕ

14.09.2021. | Вијести

Општинска туристичка организација Невесиње отпочела је реализацију пројекта „Истраживање, конзервација и заштита дионице римског пута“. Пројекат се проводи у сарадњи са Центром за инфорнисање и културу и Музејом Херцеговине.

Средства су обезбијеђена путем јавног позива Министарства просвјете и културе Републике Српске.

Стручњаци из Музеја Херцеговине ће извршити истраживање дионице која се налази у близини моста Овчији брод, а чинила је комуникацију која је изграђена вјероватно у I вијеку и повезивала је Нарону (Mетковић) преко Невесињског поља и даље ишла за Сарајево и Сирмијум (Сремска Митровица).

Пут је прелазио ријеку Заломку на мјесту данашњег моста Овчији брод и даље водио према вјероватно највећем римском насељу на овим просторима на локалитету Дреновик.

Више података биће познато након проведеног истраживања, саопштено је из Туристичке организације.