Гендер центар Републике Српске у оквиру свог мандата током цијеле године проводи активности за смањење стопе насиља над женама, па се и у току 2020. године наставља рад на јачању мултисекторског одговора на насиље над женама кроз нову фазу пројекта „Побољшање приступа квалитетнијим мултисекторским услугама за жртве насиља над женама, укључујући насиље у породици на локалном нивоу у складу са Истанбулском конвенцијом-Фаза II" у сарадњи са стратешким партнером UN WOMEN, уз финансијску подршку Краљевине Шведске.
Ове године, због епидемиолошке ситуације изазване вирусом COVID 19, и повећаног броја пријављених случајева насиља у породици и насиља над женама, посебан акценат се ставља на права жртве насиља у породици, као и на подршку која им је обезбијеђена не само законским и подзаконским прописима већ од стране субјеката заштите који су дужни да помоћ пруже.
Насиље у породици и насиље над женама је цивилизацијски изазов сваког друштва. Његова специфичност у односу на остале облике насиља је та што се увијек појављује у зони приватности, најинтимнијој сфери живота, у којој би свако требао да се осјећа сигурним. Без обзира на то да ли се дешава у породици или на радном мјесту, скоро увијек је у питању блиско и познато окружење. Једна од основних карактеристика савременог друштва је нулта толерантност на сваки облик насиља, па тако и насиља над женама и у породици, те је стога лако закључити да је највећи изазов једног друштва дати одговор на питање: Како дјеловати тамо гдје се сударају ове двије вриједности- приватност и друштвена нетолерантност на насиље. Сфера интимних породичних и партнерских односа је и даље најнесигурнија за жене и дјевојчице, јер су починиоци у већини случајева њихови супрузи, очеви, партнери и други сродници и блиска лица.
Према подацима посљедњег истраживања о распрострањености и карактеристикама насиља према женама у Босни и Херцеговини, 47,3% испитаних жена у Републици Српској је током свог живота доживјело неки облик насиља од 15. године па на даље, што представља висок проценат који говори о размјерама и тежини овог друштвеног проблема.
Овом приликом позивамо све институције Републике Српске, организације цивилног друштва, појединце и појединке, да се придруже обиљежавању глобалне кампање против насиља над женама, те да никад не прећуте насиље над женама и дјевојчицама.